Hipnoterapia

Czym jest hipnoza?

Jest to zespół działań, które mają na celu wprowadzenie umysłu danej osoby w odmienny stan świadomości, pozwalający jej odkryć i ukazać pewne procesy psychiczne. Dzięki temu możliwe jest ich lepsze zrozumienie.

Hipnoterapia jest dziedziną hipnozy, która pełni rolę procesu psychoterapeutycznego. Najczęściej sesje obejmują odnajdywanie pewnych wspomnień oraz emocji. Jej celem jest demaskowanie przyczyn zaburzeń, które tkwią w podświadomości konkretnego pacjenta.

W jakich przypadkach stosuje się hipnoterapię?

Jest stosowana jako pomoc w przypadku różnorodnych problemów. Wykorzystuje się ją np. podczas walki z traumami, stanami depresyjnymi, kompulsjami, negatywnymi emocjami, lękami, przy kreowaniu swojej przyszłości, walce z nadwagą, zaburzeniach odżywiania, czy uzależnieniach, a także wielu innych problemach.

Przykładowe techniki

W trakcje sesji wykorzystuje się techniki, które opierają się w dużej mierze na przekazywaniu pozytywnych sugestii i mają za zadnie zrekonstruować system przekonań pacjenta, dotyczących jego otoczenia oraz jego samego. Ponadto stosowane są także techniki wizualizacyjne. Przykładowo, zwizualizowanie sobie lęków, pozwala się z nimi skonfrontować, a w efekcie dokładnie zrozumieć ich naturę. Takie podejście może być pomocne również przy rozwiązywaniu problemów o innym charakterze.

Ile trwa terapia?

Długość jej trwania zależy od problemów, z jakimi się przychodzi oraz indywidualnych cech danego człowieka. W niektórych przypadkach wystarczy tylko kilka sesji, jednak zdarza się, że jest to długotrwały proces.

Jak wyglądają sesje hipnoterapii?

Na początku stosowane są techniki słowne, mające oddziaływanie relaksacyjne. Mają one na celu sprawienie, że osoba poddawana hipnozie będzie swobodnie oddychać oraz się rozluźni.

Pacjent zamyka oczy i instruowany przez specjalistę, może skupić się na danych procesach psychicznych oraz cielesnych. W ten sposób jest wprowadzany w stan hipnozy. Na tym etapie terapeuta stosuje techniki dopasowane do potrzeb danego pacjenta.

Sesje hipnozy przeprowadzamy w naszych gabinetach, mieszczących się na terenie Gdańska i Gdyni.